Gdje kupiti destiliranu vodu za razrjeđivanje rakije?

Svi koji je proizvode, znaju da rakiju treba razrijediti vodom, budući da sadrži previše alkohola što smeta uživanju u ovom narodnom piću. Rakija se razrjeđuje vodom na željenu jačinu (40%, 45%, neki i više), a pri odabiru vode lako se može pogriješiti. Obična, demineralizirana ili destilirana voda?

U rakiju ne valja ulijevati vodu koju pijemo, već destiliranu vodu. Problem je gdje kupiti destiliranu vodu za rakiju. Nikad, ali baš nikad ne ulijevajte vodu koju možete kupiti u supermarketima, na benzinskoj stanici ili trgovini autodijelovima – ta voda je namijenjena da se stavlja u akumulator, peglu i slične uređaje, a ne u piće.

U rakiju je potrebno ulijevati destiliranu (destilovanu) vodu. Problem je u tome što neki proizvođači stave naziv ‘destilirana voda’, a onda kad čitate sitna slova vidite da je dobivena postupkom demineralizacije. Autor ovih redaka upropastio je 40-ak litara šljivovice u koju je ulio upravo ovakvu rakiju – i naučio lekciju!


>>>15 najčešćih grešaka pri pećenju rakije - radite li i vi neku od njih?
>>>Koliko se rakije može dobiti od 100 kg šljiva, grožđa, krušaka i ostalog voća?
>>>Kisela rakija - kako ukloniti miris i okus rakije po octu?
Smijete se malo i opustiti >>>Najbolji vicevi o rakiji

Nakon dugih potraga, kao najbolja opcija (voda, doduše, nije destilirana) pokazalo se nabavljanje u ljekarnama. Nešto je skuplja od onih ‘iz dućana’, no njezinim korištenjem ne dolazi do trajnih zamućenja rakije. Zato skoknite u apoteku i slobodno recite zbog čega Vam destilirana voda treba, i ne brinite što na njoj piše ‘demineralizirana’ – dobra je za razrjeđivanje rakije!

Pročitajte još i:

Kako pravilno razrijediti rakiju