Korisno

Mrka – smeđa boja rakije

Smeđa (mrka) boja rakije u pravilu nastaje zbog toga što se vrenje odvijalo u novoj ili loše ovinjenoj staroj drvenoj bačvi. Smeđu boju daju tanini iz drveta, a oni doprinose i oporom okusu rakije (izazivaju suh i opor osjećaj u ustima nakon konzumiranja, te stežu tkivo). Kako riješiti ovaj problem, opisano je u nastavku.

Miris i okus rakije po koštici

Miris i okus po rakije koštici prouzročen je lomljenjem veće količine koštica prilikom muljanja plodova šljive (ili drugog koštičavog voća od kojeg se pravi rakija). Rakija ipak nije neporatno uništena, a može se spasiti kako je opisano u nastavku

Uklanjanje lošeg mirisa rakije po plijesni

Do lošeg mirisa (i okusa) rakije po plijesni dolazi zbog loše oprane bačve/kace u kojoj se obavljalo vrenje. Drugi mogući razlog je da je u kacu stavljano trulo voće. Ako vam se to dogodilo, ovo je dobra škola da tu grešku ne ponovite. Dobra vijest je da se rakija može spasiti.

Kako spriječiti mamurluk

Na odmoru si često dajemo oduška, popuste nam malo kočnice, pa ako znamo da ćemo malo više uživati u alkoholu, možemo svom organizmu unaprijed pomoći da se lakše bori s alkoholom.

Kako izliječiti mamurluk

Ako pretjerate u alkoholu, morate znati da je jedini pravi lijek vrijeme! U pravilu se organizam vrati u normalu nakon 24 sata. No dok ‘čekate’ možete si pomoći:

Tehnologija proizvodnje voćnih rakija

U ovom videu možete čuti vrijedne savjete o proizvodnji voćnih rakija od profesora Ninoslava Nikićevića. Dr. sc. Ninoslav Nikićević, profesor na Poljoprivrednom fakultetu poznat je i pod nadimkom “doktor za šljivovicu”, jer je doktorirao na aromatičnim sastojcima šljive požegače i rakije šljivovice, te je jedan od najuglednijih i najtraženijih europskih stručnjaka u ovoj branši.